Mart ile ilgili Atasözleri Açıklaması ve Anlamı

Mart ile ilgili Atasözleri Açıklaması ve Anlamı

İçindekiler

Mart çıkmadıkça dert çıkmaz.
Kış hastalıkları, mart ayı geçmedikçe bitmez.


Mart ayı, dert ayı.
Mart ayında hava sıcaklıkları çok değişken olur. Kış ile ilkbahar arasındaki geçiş dönemi olduğu için insanlar hastalıklara karşı kendilerini koruyamazlar, daha kolay hastalığa yakalanırlar.


Mart dokuzunda çıra yak, bağ buda.
Yeni takvime göre 22 martta, eskisine göre martın dokuzu olunca bağların budanması gerektir. Bu işlem, gündüz saatinde bitirilemese bile, gece aydınlatmayla yapılmaya değecek kadar önemlidir.


Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır.
Mart ayı şiddetli soğukların olduğu bir aydır. Zaman zaman güneş görünse ve havalar ısınıyor gibi olsa da soğuklar şiddetini azaltmaz. Çoklukla bugünlerde yakacak tükenir, insanlar zor durumda kalırlar, evde bulunan kazma-kürek saplarını bile yakmak zorunda kalırlar.


Mart ayların çingenesidir.
Yılın on iki ayı içinde, mart ayı kadar dengesiz geçen bir ay yoktur. Dört mevsimin her halini mart ayında görmek mümkündür. Mart ayı soysuz, güvenilmez, ne yapacağı bilinmez kişilere benzer.


Mart martladı, tavuk yumurtladı.
Mart ayı gelince ve soğuklar azalmaya başlayınca tavuklar yumurtlamaya başlar.


Mart yağar, nisan övünür; nisan yağar, insan övünür.
Ekinler, mart ayında yağan yağmur nedeniyle nisan ayında gelişir. Nisan ayında yağan yağmur ise, başakların olgunlaşmasını sağlar. Bu da çiftçiyi sevindirir.


Martta sürmez, eylülde ekmezsen sabanı bırak.
Çiftçi toprağından iyi verim almak için sürme, ekme, sulama, biçme, bakım, ilaçlama vb. işlerini vaktinde yapmalıdır. Aksi halde toprağından verim alamaz, geçimini sağlayamayacak duruma gelir. Bu durumda bu kişinin çiftçiliği bırakması gerekir.


Martta tezek kuruya, nisanda seller yürüye.
Mart ayında fazla yağış olmaz, nisan ayında yağışlar bol olursa, o yıl çiftçilikte verim bol olur, çiftçinin yüzünü güler.


Martta yağmasın, nisanda dinmesin.
Kış mevsiminde kar yağar, Martta yağış olmaz, Nisanda da çok yağmur yağarsa o yıl bereketli ve bolluk olur; kazançlı çıkan çiftçinin yüzü güler.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments