Acele ile ilgili Atasözleri – Açıklaması ve Anlamı

Acele yürüyen yolda kalır
İş yaparken acele edenler sağlıklı düşünüp doğru hareket edemezler, panikle şaşırırlar, işini sona erdiremezler. Yapmakta olduğumuz işte olumlu sonuç almak istiyorsak acele etmemeliyiz.


Acele işe şeytan karışır
1. Düşünüp taşınmadan, pek çok işimizde acele ederiz. Kendimizi haklı çıkaracak nedenler ileri süreriz. Ya da aceleciliğe yatkın bir kişiliğimiz vardır. Ancak düşünüp taşınmadan, acele olarak yapılan işten iyi sonuç beklenmemesi gerekir. Bu aceleciliğimiz bizi birtakım maddî ve manevî zararlara sokar.
2. Aceleyle yapılan iş yanlış, eksik ve hatalı olur. Bu nedenle bir işi düşünüp taşınarak yapmak gerekir.


Acele ile menzil alınmaz
Telaşlanıp hareket etmekle, sabırsız davranmakla daha çabuk sonuç alacağımız, başarı kazanacağımız sanılmamalıdır. Bilinmelidir ki her işin bir süresi vardır. Beklenen bir sonuca ulaşmak için o şey gerektiği sürede ve gerektiği gibi yapılmalıdır.
* menzil : Bir günlük yol


Acele giden ecele gider
Genel işlerde ve özellikle trafikte aceleci olmak istenmeyen sonuçların oluşmasına neden olabilir. Kişi aceleyle yanlış bir harekette bulunarak hem kendine, hem de başkalarına zarar verebilir. Ne kadar acele edilirse edilsin, sonuç felâket olduktan sonra acele etmenin bir anlamı olamaz.

4 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x