Uzun Yaşamak Istiyorsan bu 10 Besini Tüketin

Uzun Yaşamak

İçindekiler

Bilimde ve teknolojide sağlanan gelişimler sayesinde, ortalama insan ömrü her geçen yıl uzuyor. Peki, sağlıklı ve uzun yaşamak istiyorsanız hangi gıdaları yemelisiniz ya da hangilerinden uzak durmalısınız? Sizler için hazıraldığımız bu içerikte uzun yaşamın sırlarına cevap bulmaya çalıştık. İşte uzun yaşamak için yenmesi / tüketilmesi gereken besinler…


1. Bitter Çikolata kuru üzüm, fındık, süt 

Uzun Yaşamak Istiyorsan bu 10 Besini Tüketin

İçinde kuru üzüm, fındık, süt bulunan çikolataları tüketmemeye özen gösterin. Saf bitter çikolatalar diğer çikolata türlerine göre daha saf, sade ve sağlıklıdır. Bitter çikolatalar, vücudunuzda genellikle eksik bulunan kakao flavonoidler ve asitlerli tamamlamaya yardımcı olur. Aynı zamanda daha dinç ve sağlıklı durmanızı sağlar. Uzun Yaşamak

2. Ceviz vücudumuz için gerekli mikro elementlerler içerir

Uzun Yaşamak Istiyorsan bu 10 Besini Tüketin

Cevizler vücudumuz hatta beynimiz için gerekli mikro elementlerle doludur. İnsanların sistemini desteklemek için içerisinde birçok sağlıklı yağ mevcuttur. Vücudunuzu gerekli minerallerle beslemek istiyorsanız günde en az bir fincanın dörtte biri büyüklüğünde ceviz tüketmenizi öneririz.

Uzun Yaşamak

3. Domates kanser hücreleriyle savaşmak için iyidir

Uzun Yaşamak Istiyorsan bu 10 Besini Tüketin

Farklı domates türleri kanser hücreleriyle savaşmak için vazgeçilmez bir seçim olacaktır. Domates, vücudumuzda bulunan kanı zenginleştirmek için gerekli bileşenleri vücudumuza sunan ender besin kaynaklarındandır. Her insan her hafta en az bir büyük domates yemelidir.

4. Ispanağı Sürekli tüketmek Gerekir

Uzun Yaşamak Istiyorsan bu 10 Besini Tüketin

Bir dönemin çizgi film kahramanı Temel Reis’ten görüp yemeye başladığımız ıspanaklar gerçekten de bizi güçlendiriyor. Bu yeşil yapraklı sebzelerin içerisinde çok miktarda lutein bulunmaktadır. Luteinler ise bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Kadınlar üzerinde Ispanağın ayrı bir etkisi bulunmaktadır. Ispanak, kadınlar üzerinde yumurtlama ve gebe kalma olasılığı gibi önemli olaylarda büyük rol oynamaktadır. Sürekli tüketmek istemeseniz bile bu gıdayı almanız sizin yararınıza olacaktır.

Uzun Yaşamak Istiyorsan bu 10 Besini Tüketin

5. Limon kanser hücrelerinin büyümesini engeller

Uzun Yaşamak Istiyorsan bu 10 Besini Tüketin

Limonlar, C vitamini eksikliği yaşayanlar için adeta bulunmaz bir hint kumaşıdır. Limon, kanser hücrelerinin büyümesini engellerken aynı zamanda grip gibi küçük hastalıkların da önlenmesine yardımcı olur.

Uzun Yaşamak

6. Avokado kalp krizi riskini azalttır

Uzun Yaşamak Istiyorsan bu 10 Besini Tüketin

Tüm meyve türleri arasında avokadolar sağlıklı kalmanız için çok faydalı vitaminleri içinde bulundurmaktadır. Ayrıca kalp krizi riskini azalttığı da bilim insanları tarafından kanıtlanmıştır.

Uzun Yaşamak Istiyorsan bu 10 Besini Tüketin

7. Brokoli bağışıklık sisteminizi Güçlendirir

Uzun Yaşamak Istiyorsan bu 10 Besini Tüketin

Güçlü kemikler oluşturmaya yardımcı olan Brokoli, hastalıklarla savaşmak için bağışıklık sisteminizi destekleyen K vitaminin içerisinde bulundurur. Burada önemli olan Brokolinin doğru şekilde pişirilmesidir.

Uzun Yaşamak Istiyorsan bu 10 Besini Tüketin

8. Zeytinyağı en sağlıklı olan zeytinyağıdır

Uzun Yaşamak Istiyorsan bu 10 Besini Tüketin

Bütün yağ türleri arasında en sağlıklı olan zeytinyağıdır. Kalp sağlığınızı korumaya, güçlü ve elastik kan damarları oluşturmaya yardımcı olmaktadır. Günlük diyetinizde zeytinyağı aldığınızdan mutlaka emin olun.

9. Sarımsak bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

Uzun Yaşamak Istiyorsan bu 10 Besini Tüketin

Taze sarımsak yememeniz, vücudunuzun sürekli olarak risk altında olmasına etkendir. Sarımsağın güçlü ve zararlı mikroorganizmaları öldürmeye yardımcı olurken aynı zamanda ücudunuzu tüm pisliklerden arındırır ve bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

Uzun Yaşamak Istiyorsan bu 10 Besini Tüketin

10. Yoğurt sindirim sistemi için oldukça faydalı

Uzun Yaşamak Istiyorsan bu 10 Besini Tüketin

İnsan vücudunun sindirim sistemi için oldukça faydalı olan yoğurt, mikroflorasının yaratılmasına ve korunmasına yardımcı olur.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Ya%C5%9Fam

Hayat boyu edinilen bazı alışkanlıklar daha uzun ve sağlıklı yaşamayı engelliyor. Uzmanlar yapılan bazı hareket ve davranışların yaşamı doğruda etkilediğini söylüyor.

Uzun Yaşamak Istiyorsan bu 10 Besini Tüketin

Peki sağlıklı uzun yaşamın sırları nelerdir? İşte cevabı…

1. Meyve ve sebze tüketmek

Gün içerisinde en az 3 öğünde meyve ve sebze tüketmek kişiyi daha sağlıklı yapar. Meyve ve sebze tüketimi içerisindeki birçok vitamin ve lif ile kalp krizi riskini %76 oranında azaltır. Aynı zamanda içeriğindeki antioksidanla kırışık giderici bir etki yaratır ve vücuttaki ölü hücrelerin yenilenmesini sağlar.

2. Formunuzu koruyun

2008 yılında yapılan bir araştırmada yüksek efor sarf ettiren koşu gibi egzersizlerin insan ömrünü yaklaşık 4 yıl arttırdığı öğrenildi. Düzenli yapılan egzersizlerin zihnen ve bedenen kalbe birçok pozitif etkisi de bulunur.

3. Kambur durmak

Kambur durmak ve oturmak hayat kalitesini etkileyen bir durumdur. Uzmanlar kambur durulduğu zaman vücudun bütün yükünün bindiğini ve bunun da beraberinde pek çok ağrıyı getirdiğini söylüyor. Ayrıca kambur durmak ruh sağlığını da bozuyor. Bu durumda kişiyi sinirli, öfkeli ve uykulu bir hale sokuyor.

4. Aşırı yemek

Aşırı yemek yemek sağlıklı yaşamayı riske atıyor. Japonların daha uzun yaşamalarının ilk sebebi %80 oranında doydukları zaman yemek yemeyi bırakmalarıdır.

5. Sigara içmek

Uzun ve sağlıklı yaşamak için ilk yapılacak şey sigaradan uzak durmaktır. Yapılan bir araştırmaya göre 32 yaşından önce sigarayı bırakan kadınların 7-9 yıl daha fazla yaşıyor. 

6. Evlenmek

Evlenmek insan hayatını yaklaşık 5 yıl uzatıyor. Bu konu hakkında 90 çalışma yapılmış ve dünya çağından 500 milyona yakın insan bu çalışmaya katılmış. Çalışmanın sonucunda ise, evli olan insanların bekar olan insanlara göre 5 yıl daha fazla yaşadığı tespit edilmiş. 

7. Siniri dışa vurmak 

İnsanların sinirini içine atması, stresli olmalarına sebep oluyor. Bu sebeple de öfkeyi dışa vurmak kalbe daha az yük bindiriyor. Yapılan bir araştırmaya göre öfkelerini dışa vuran erkeklerin kalp krizi risklerinin azaldığı gözlemlenmiş. Öfkelerini dışa vuran insanların ciddi kalp krizi rahatsızlığı ile ölme ihtimalleri %50 oranında azalıyor.

8. Şarkı söylemek

Yapılan bir araştırmada koroda şarkı söyleyen insanların daha az doktora gittikleri, fiziksel olarak kendilerini daha dinç buldukları ve kendilerini daha iyi hissederek daha az depresif olduğu ortaya çıkmıştır. 

9. Kin tutmak

Kin tutmak insanın ruhunu sıkıştırarak zarar veren bir duygudur. Kin tutan insan, hıncını içinde tuttuğunda en çok kendini etkiler. Pek çok uzman insanların psikolojik olarak kendi içinde olumsuz zarar gördüğünü söylüyor. Kin tutan insan içten içe yabancılaşır. Bu durumda hayat kalitesini düşürür ve ruhsal yapının bozulmasına sebep olarak ömrü kısaltır.

İnsan Ömrünün En Uzun Olduğu 10 Ülke

Tıp, teknoloji ve bilim alanlarındaki gelişmeler bir yandan insan ömrünü uzatıyor. Fakat diğer yandan da stres gibi önemli bir faktör insan ömrünü kısaltmaya devam ediyor. Birbiriyle neredeyse aynı oranda etkiye sahip olan bu iki faktör, yine de bazı ülkelerde insan ömrünün uzamasını sağlıyor.

İnsanlar en çok hangi ülkelerde uzun yaşıyor?

Dünyada Yaşam Süresinin En Uzun Olduğu 10 Ülke

Doğal alanların korunması, insan haklarının, adaletin ve özgürlüğün sağlanabiliyor olması; insan ömrünün uzamasında büyük rol alıyor. Buradaki 10 ülke bunun çok açık bir kanıtı. İşte en uzun yaşam süresine sahip olan insanların yaşadıkları ülkeler.

1. Monako – Ortalama Yaşam Süresi – 89,57 yıl
2. Japonya – Ortalama Yaşam Süresi – 84,46 yıl
3. Singapur – Ortalama Yaşam Süresi – 84,38 yıl
4. San Marino – Ortalama Yaşam Süresi – 83,18 yıl
5. Andorra- Ortalama Yaşam Süresi – 82,65 yıl
6. İsviçre – Ortalama Yaşam Süresi – 82,39 yıl
7. Avustralya – Ortalama Yaşam Süresi – 82,07 yıl
8. İtalya – Ortalama Yaşam Süresi – 82,03 yıl
9. İsveç – Ortalama Yaşam Süresi – 81,89 yıl
10. Lihtenştayn – Ortalama Yaşam Süresi – 81,68 yıl

Türkiye‘de ortalama yaşam ömrü 2017 tarihi itibariyle, 73,29. Listede 94. sırada bulunuyor ve bu ortalama süre gün geçtikçe azalıyor.

İyi Beslen, Sağlıklı Kal, Uzun Yaşa!

Uzun yaşamayı kim istemez ki? Tabii ki sağlıklı olmak koşuluyla. Ancak şunu söylemeliyiz ki gerçek hayatta filmlerdeki gibi bir ölümsüzlük iksiri yok. Sağlıklı ve uzun ömrün sırrı bedene iyi bakmakta saklı. Bunun gerçekleşmesi için ise tamamen sağlıklı, antioksidan oranı yüksek meyve ve sebzeleri tüketmek gerekiyor.

Beslenmek sadece karın doyurmak değil, artık bunu hepimiz biliyoruz. Nasıl ki arabaya uygun yakıt konulmadan yola çıkılmıyorsa, vücudumuza da uygun besinleri almayız. Peki uzun yaşamak için nasıl beslenmeliyiz? Aslında son yıllarda bu konu çok popüler.

Uzmanlar gerek sosyal medya kanalları gerekse televizyon programları aracılığıyla “uzun yaşamak için ne yemeliyiz” sorusunun cevabını veriyor. Yapılan araştırmalar tüm dünyada uzun yaşayan insanların özellikle Akdeniz tipi beslendiğini ortaya koyuyor. Bu ne demek oluyor, hemen açıklayalım. Yani bol meyve, sebze ve kaliteli yağ tüketiyorlar. Ayrıca işlenmiş ve paketli gıdalardan uzak duruyorlar. Uzun yaşamanın sırları bağırsak sağlığını destekleyen probiyotik ve prebiyotik besinler, antioksidan oranı yüksek koyu renk sebze meyveler ile sağlıklı yağlarda gizli!

Uzun Yaşamak

Bugün sizlerle sağlıklı yaşamın kapılarını açan beslenme sırlarını paylaşacağız. Bu önerilerimizin oksidatif stresi yani hücrelerdeki yaşlanmayı önlediğini unutmamalısınız. Tabii bu arada işlenmiş, rafine gıdalardan ve fast food yiyeceklerden uzak durmalısınız. Hazırsanız vakit kaybetmeden başlayalım.

Uzun Yaşamak

Akdeniz Diyeti Nedir? 2 Haftada 8 Kilo Zayıflatan Diyet Listesi

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Uzun Yaşamak

Uzun yaşamın sırrı sadece yiyip içtiklerimize bağlı değil, aile bağlarının güçlü olması gibi etkenler de çok önemli. İşte bilim insanlarına göre uzun ömürlü insanların sahip oldukları yaşam ve beslenme tarzı…

Hem uzun hem sağlıklı yaşamın 5 sırrı

Hem uzun hem de sağlıklı yaşamayı kim istemez? Okinawa’nın asırlık insanlarının sırrı üzerine çalışmalar ve araştırmalar uzun yıllardır sürüyor. Dr. Makoto Suzuki ve ekibinin 1975 yılında başlattığı araştırma kapsamında bugüne kadar 100 yaşını aşmış 1000’i aşkın insan incelendi.

Uzun Yaşamak

Hem uzun hem de sağlıklı yaşamayı kim istemez? Üstelik başkalarının bakımına muhtaç, çocuklarına bağımlı olmadan… Hele bir de sosyalleşebileceğin, kendi akranlarınla hoş vakit geçirebileceğin, sevdiğin bir uğraş ile ilgilenebileceğin bir ortam varsa… Bunu başaran toplumlar var. Örneğin Japonlar. Her 1450 Japondan biri 100 yaşın üzerinde. Bunların yüzde 88.4’ü de kadın. Asırlık insanların en yoğun yaşadığı yer ise Japonya’nın Okinawa adaları. 

Uzun Yaşamak

Japonya’nın asırlık nüfusu, Sağlık Bakanlığı verilerine göre 86 bin 510 kişi. Son bir yıl içinde 6 bin kişi artmış. Kayıtların ilk tutulduğu 1963 yılında ise sadece 153 kişi 100 yaşın üzerindeymiş. 

İŞİN SIRRI NE?

Okinawa’nın asırlık insanlarının sırrı üzerine çalışmalar ve araştırmalar uzun yıllardır sürüyor. Dr. Makoto Suzuki ve ekibinin 1975 yılında başlattığı araştırma kapsamında bugüne kadar 100 yaşını aşmış 1000’i aşkın insan incelendi. Bilim insanları, sağlıklı yaşlanmayı sağlayan genetik ve çevresel faktörleri inceledi. Sonuç: Temiz arterler ve düşük kolesterol, Kuzey Amerikalılara göre yüzde 80 daha az meme ve prostat kanseri, hormona bağlı kanser riskinin düşük olması, kalça kırığı riskini azaltan güçlü kemikler, yalın ve fit vücutlar, olağanüstü zihinsel netlik.

Tüm bunlar, yaşlı nüfusun Okinawa sağlık sistemi üzerindeki yükünün de çok daha düşük olduğunu gösteriyor. Dünya Ekonomik Forumu’nun Sağlıklı Yaşlanma ve Uzun Ömürlü Küresel Gelecek Konseyi’ne göre, daha sağlıklı yaşlanma ekonomik faydalar da sağlayabiliyor. Gelelim asırlık Japonların beş sırrına…

Uzun Yaşamak

1- ‘HARA HACHİ BU’. SAĞLIK İÇİN YE VE BOL EGZERSİZ YAP 

Bu eski bir Konfüçyüs mantrası. Yüzde 80 doyana kadar ye. Japonlara göre bedenimiz bir tapınak ve onu kirletmememiz gerekiyor. Ölçülü alkol tüketir, sigaraya mesafeli dururlar. Aktif bir yaşam sürerler. Başta soya fasulyesi olmak üzere bitki temelli bir beslenme yürütürler. Ekmek yerine tükettikleri başlıca karbonhidrat, düşük glisemik yüke sahip olan tatlı patates. 

2- POZİTİF OLAN VE ‘İKİGAİ’NİZİ YANİ VARLIK  NEDENİNİZİ BULUN 

Asırlıklar genelde yaşama pozitif bakan insanlar. “İkigai”lerini yani yaşamlarının amacını bulmuşlar. İkigai, her sabah sizi uyandıran ve devam etmenizi sağlayan bir yaşam yöntemi. Bilim insanlarına göre bu insanların bir steroid hormonu olarak bilinen DHEA hormonları hayli yüksek. 

3- ZİHİNSEL OLARAK KENDİNİZİ MEŞGUL EDİN 

Okinawalıların dilinde emeklilik diye bir kelime yok. Her zaman yaptığınız şeyi yapın. Yaptığınız ve yapmaktan keyif aldığınız, size “amaç” duygusu veren bir şeyi bıraktığınızda hızla yokuş aşağı gidersiniz. 

Uzun Yaşamak

4- BİR ‘MOAİ’YE KATILIN. YANİ SOSYAL BİR GRUBUNUZ OLSUN

Moai yani güvenli sosyal ağlar oluşturma geleneği Okinawa’da çok güçlü. Bu sosyal ağlar üyelerine, ihtiyaç duyduklarında finansal ve duygusal destek sağlar ve her zaman yanlarında birilerinin olduğunu bilmenin güvenini verir. Okinawa’da çocuklar, 5 yaşından itibaren bu sosyal ağlara dahil ediliyor ve bu kültür ile yetişiyor. İnsanlar bir araya geliyor, sohbet ediyor, bir şeyler yiyip içiyor. Sosyalleşme, sağlıklı yaşlılık için en yaşamsal öğelerden biri. Okinawa, bu yüzden Japonya genelinde de en düşük sağlık harcamasına sahip bölge. 

Uzun Yaşamak

5- STRES SEVİYENİZİ DÜŞÜRÜN VE ZAMANLA OLAN İLİŞKİNİZİ YENİDEN DÜŞÜNÜN

Asırlıklar ile ilgili yapılan araştırmalar sonucunda FOXO3A adı verilen ve insan ömrünün uzun olması ile ilişkili stres direnci geninin Okinawalılarda daha yüksek olduğu bulundu. İnsanlarda olağandışı derecede uzun yaşam miktarlarıyla ilişkilendirilen bir gen, yapılan yeni bir çalışmaya göre beyindeki kök hücreleri stresin zararlı etkilerine karşı koruyor. Bu keşif, Weill Cornell Tıp Bilimleri Enstitüsü’nden Dr. Jihye Paik ve ekibi tarafından yapıldı. 

Araştırmacılar, uzun ve sağlıklı yaşamın sırlarını Japonya’nın Okinawa adasında keşfetti.  Her 100.000 nüfusa karşılık, Okinawa’da 68 yüz yaşını geçmiş insan yaşamakta.

Okinawa halkı genel olarak, meyve, sebze, soya peyniri ve deniz yosunundan oluşan az yağlı ve  az tuzlu yiyecekler tüketiyor. Ancak, sağlıklı beslenmelerinin temeline ne yedikleri kadar ne kadar yedikleri de oluşturuyor. Okinawalılar “Yüzde 80 tok olduğunuzda yemek yemeyi bırakın” anlamına gelen “Hara Hachi Bu “ olarak adlandırılan bir yeme prensibini uyguluyor. Yani porsiyonlarınızı beşte bir oranında küçültebilirsiniz

Uzun Yaşamak

Bilim insanlarının Okinawalıların uzun ömürlülüğünün sırlarını ortaya çıkarmak için onlarca yıl harcamasına şaşmamalı. Ve son zamanlarda bilim insanlarının dikkatini çeken en heyecan verici faktörlerden biri, Okinawa diyetindeki karbonhidratların proteine ​​tuhaf bir şekilde yüksek oranıdır – kalorilerinin çoğunun kaynağı olarak bol miktarda tatlı patates tüketiyorlar.

Sydney Üniversitesi’nde beslenme ve yaşlanma üzerine araştırma yapan Samantha Solon-Biet, “Yüksek proteinli, düşük karbonhidratlı bir diyeti savunan mevcut popüler diyetlerin tam tersi” diyor. Atkins ve Paleo diyetlerinin popülaritesine rağmen, yüksek proteinli diyetlerin gerçekten uzun vadeli faydalar sağladığına dair çok az kanıt var.

Uzun Yaşamak

Dünyada Japonlara göre herkesin bir İkigai ’si yani bir var oluş amacı vardır. Bazılarımız güne bir amaç ile uyanırken bazılarımız amaçsız olarak yaşamımıza devam ederiz.

Dünyada mavi bölgeler olarak isimlendirdiğimiz yaş ortalamaları neredeyse 100 olan, oldukça genç görünen, yaşını tahmin bile edemeyeceğiniz, hastalık görülme sıklıklarının az olduğu insanların yaşadığı bölgeler vardır. Size hem sağlıklı, hem uzun yıllar yaşayıp hemde genç görünmek istermisiniz diye sorsam bir çoğunuzun cevabı Evet olurdu. İşte yukarıda da bahsettiğim özelliklere sahip insanların yaşadığı dünyada çok özel yerler mevcuttur. Bu özel yerler mavi bölgeler olarak adlandırılmaktadır.

Gelin bahsettiğim gibi insanların yaşadığı bölgelerin özelliklerini birlikte inceleyelim.

Mavi Bölgeler;

-Okinawa, Japonya

-Sardinya, İtalya

-Loma Linda, Kaliforniya

-Nicoya Oeninsula, Kosta Rica

-İkaria, Yunanistan

100 Yaş

Mavi Bölgeler coğrafik olarak yerleri belirlenen ve nüfusa dayalı bilgilerle tasdiklenen, 100 yaşına ulaşılma oranının yüksek olduğu bölgelerdir. Yukarıda bahsettiğimiz bölgelerden 3’ü adadır ve kaynakların yetersizliği sebebiyle toplulukları birbirine yardım etmeye yönlendirmektedir.

5 Mavi bölgeyi inceleyen bilim insalarına göre uzun yaşamanın anahtarı beslenme, egzersiz, güçlü sosyal bağlantılar ve hayat amacı edinmeleridir.

Stres Ömrün Katili

Mavi bölgelerde yaşayan insanlar stresten uzak bir hayat yaşamaktadırlar çünkü stres ömrün katilidir.

Bu bölgelerde yaşayan insanların filmlerde izlediğimiz mağara hayatına benzer bir hayatları ve

neredeyse tümünün kendilerine ait sebze-meyve bahçeleri vardır.

Bulunduğu ortamda yaşayan tüm insanlar birbirlerine bağlı, birbirlerini aile gibi görmekte ve beraber bir çok aktivite yapmaktadır. Hayatlarında ki en ufak şeyi dahi kutlamakta olan bu insanların dans, müzik ve şarkı hayatlarının merkezindedir.

Uzun Yaşamak

Avcı Ve Toplayıcı

Mavi bölgede ki insanlar geleneklerine ve kültürlerine çok bağlılardır. Her zaman meşgul ve sürekli ayakta hareket halinde olan insanlar yardımlaşmayı sevmekte ve hayatlarını yardımlaşarak sürdürmektedirler. Avcı ve toplayıcılıkları yüksek olan mavi bölgelerdeki grup bol D vitamini, fiziksel aktivite ve yabani besin tüketimi mevcuttur.

Uzun ve Mutlu Yaşamamız İçin 11 Kural

1-Ağırdan Alın Yavaş yürüyün çok ilerleyin. Aceleci olmak yaşam kalitesiyle ters orantılıdır.

2-%80 Kuralı Midenizi tıka basa doldurmayın midenizde %20 ‘lik bir boş alan bırakın. Aç olmamakla dolu hissetmek arasında olun yani tam doymadan sofradan kalkın.

Uzun Yaşamak

3- Tadını Çıkarın Geçmişten pişmanlık, gelecekten endişe duymayın. Sahip olduğunuz tek şey bugün. Bugünün tadını çıkarın ve hatırlamaya değer kılın.

4-Gülümseyin Her şeyin mükemmel olmadığını kabul etmek iyidir fakat olasılıklarla dolu bir dünyada şuan burada olmanın bir ayrıcalık olduğunu unutmayın. Gülümseyin. Gülümsemek rahatlatmakla kalmaz sosyal çevrenizin de genişlemesini sağlar 

5- Emekli Olmayın Sevdiğiniz şeyi yapmaktan vazgeçmeyin. Değerli bulduğunuz işleri bitirseniz de yapmaya ve dünyaya güzellikler katıp insanlara yardım etmeye devam edin. İyi yaptığı şeylerden vazgeçen kişiler yaşam amacını kaybeden kişilerdir.

Uzun Yaşamak

6-İyi Arkadaşlar Mavi bölge insanları sağlıklı davranışları destekleyen sosyal çevreye sahiptir. Hayal kurmak, güzel bir sohbet etmek, eğlenmek . . . iyi arkadaşlar yaşam için en iyi ilaçtır.

7-Aile Evlilik yaşamı 3 yıl daha uzatmaktadır. Çekirdek ailelere göre aynı evde büyüklerle birlikte yaşayan çocukların hastalanma ihtimali diğerine kıyasla daha az görülmektedir.

8- Beslenme Mevsimlerine göre sebze ve meyve tüketimi mevcuttur. En az 5 porsiyon meyve sebze tüketmekte ve tabaklarına en az 7 farklı çeşit bulundurmaktadırlar. Bölgede yetişen yabani otlar sıklıkla tüketilmektedir. Kırmızı et tüketimi çok azdır et tercihleri genellikle balıktan yana olmaktadır. Sofraya gelen ürünler çiftlikten çatala gelmektedir. Avcılık, toplayıcılık yaparak tüm besinler mavi bölgede yaşayan insanlar tarafından elde edilmektedir. Şeker tüketimleri yok denecek kadar azdır.

Uzun Yaşamak

9-Teşekkürlerinizi Sunun Aldığını nefese, besinlerinizi size sunan doğaya, atalarınıza, gününüzü aydınlatan güneşe, kendinizi şanslı hissettiren arkadaşlarınıza . . . teşekkürlerinizi sunununuz.

10-İnanç Mavi bölgeler’de yaşayan 100 yaşını aşmış her 5 kişiden ikisi dini bazı topluluklara bağlıdır. Araştırmalar inanç temelli hizmetlere ayda 4 kez katılmanın ömrü 4-14 yıl uzattığını göstermektedir.

11-Ikigainiz? Ikigainin anlamı neden sabah uyandığını bilmek; amaç ile güne uyanmaktır. Amacı olan insanların ortalama 7 yıl daha fazla yaşadıkları görülmüştür. Henüz ikigainizin ne olduğunu bilmiyorsanız Viktor Frankl’ın söylediği gibi göreviniz onu keşfetmek olsun.

Sağlıklı, mutlu, uzun ve amaç dolu yıllar sizlerle olsun . . .