alkışsevgi
Haberler» SAĞLIK

Uzun Yaşamak Istiyorsan bu 10 Besini Tüketin

Bilimde ve teknolojide sağlanan gelişimler sayesinde, ortalama insan ömrü her geçen yıl uzuyor. Peki, sağlıklı ve uzun yaşamak istiyorsanız hangi gıdaları yemelisiniz ya da hangilerinden uzak durmalısınız? Sizler için hazıraldığımız bu içerikte uzun yaşamın sırlarına cevap bulmaya çalıştık. İşte uzun yaşamak için yenmesi / tüketilmesi gereken besinler…


1. Bitter Çikolata kuru üzüm, fındık, süt 

İçinde kuru üzüm, fındık, süt bulunan çikolataları tüketmemeye özen gösterin. Saf bitter çikolatalar diğer çikolata türlerine göre daha saf, sade ve sağlıklıdır. Bitter çikolatalar, vücudunuzda genellikle eksik bulunan kakao flavonoidler ve asitlerli tamamlamaya yardımcı olur. Aynı zamanda daha dinç ve sağlıklı durmanızı sağlar.

2. Ceviz vücudumuz için gerekli mikro elementlerler içerir

Cevizler vücudumuz hatta beynimiz için gerekli mikro elementlerle doludur. İnsanların sistemini desteklemek için içerisinde birçok sağlıklı yağ mevcuttur. Vücudunuzu gerekli minerallerle beslemek istiyorsanız günde en az bir fincanın dörtte biri büyüklüğünde ceviz tüketmenizi öneririz.

3. Domates kanser hücreleriyle savaşmak için iyidir

Farklı domates türleri kanser hücreleriyle savaşmak için vazgeçilmez bir seçim olacaktır. Domates, vücudumuzda bulunan kanı zenginleştirmek için gerekli bileşenleri vücudumuza sunan ender besin kaynaklarındandır. Her insan her hafta en az bir büyük domates yemelidir.

4. Ispanağı Sürekli tüketmek Gerekir

Bir dönemin çizgi film kahramanı Temel Reis’ten görüp yemeye başladığımız ıspanaklar gerçekten de bizi güçlendiriyor. Bu yeşil yapraklı sebzelerin içerisinde çok miktarda lutein bulunmaktadır. Luteinler ise bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Kadınlar üzerinde Ispanağın ayrı bir etkisi bulunmaktadır. Ispanak, kadınlar üzerinde yumurtlama ve gebe kalma olasılığı gibi önemli olaylarda büyük rol oynamaktadır. Sürekli tüketmek istemeseniz bile bu gıdayı almanız sizin yararınıza olacaktır.

5. Limon kanser hücrelerinin büyümesini engeller

Limonlar, C vitamini eksikliği yaşayanlar için adeta bulunmaz bir hint kumaşıdır. Limon, kanser hücrelerinin büyümesini engellerken aynı zamanda grip gibi küçük hastalıkların da önlenmesine yardımcı olur.

6. Avokado kalp krizi riskini azalttır

Tüm meyve türleri arasında avokadolar sağlıklı kalmanız için çok faydalı vitaminleri içinde bulundurmaktadır. Ayrıca kalp krizi riskini azalttığı da bilim insanları tarafından kanıtlanmıştır.

7. Brokoli bağışıklık sisteminizi Güçlendirir

Güçlü kemikler oluşturmaya yardımcı olan Brokoli, hastalıklarla savaşmak için bağışıklık sisteminizi destekleyen K vitaminin içerisinde bulundurur. Burada önemli olan Brokolinin doğru şekilde pişirilmesidir.

8. Zeytinyağı en sağlıklı olan zeytinyağıdır

Bütün yağ türleri arasında en sağlıklı olan zeytinyağıdır. Kalp sağlığınızı korumaya, güçlü ve elastik kan damarları oluşturmaya yardımcı olmaktadır. Günlük diyetinizde zeytinyağı aldığınızdan mutlaka emin olun.

9. Sarımsak bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

Taze sarımsak yememeniz, vücudunuzun sürekli olarak risk altında olmasına etkendir. Sarımsağın güçlü ve zararlı mikroorganizmaları öldürmeye yardımcı olurken aynı zamanda ücudunuzu tüm pisliklerden arındırır ve bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

10. Yoğurt sindirim sistemi için oldukça faydalı

İnsan vücudunun sindirim sistemi için oldukça faydalı olan yoğurt, mikroflorasının yaratılmasına ve korunmasına yardımcı olur.