Abdal ile ilgili Atasözleri Açıklaması ve Anlamı 1

Abdal ile ilgili Atasözleri Açıklaması ve Anlamı

İçindekiler

Abdal ata binince bey oldum sanır, şalgam aşa girince yağ oldum sanır
Kimi sonradan görme, görgüsüz ve eğitimsiz kimseler bir rastlantı sonucu lâyık olmadıkları önemli bir işin başına geçseler ya da bir mevki elde etseler, aptalca davranmaya, o yerin adamı gibi görünmeye ve böbürlenmeye başlarlar. Dahası, bunun kendi hakları olduğunu da ileri sürerler.
* abdal: Gezgin, dilenci. Davul, zurna çalarak herkesi eğlendiren kişi.

Abdal ile ilgili Atasözleri Açıklaması ve Anlamı 1


Abdalın yağı çok olursa gah borusuna çalar, gah gerisine
Akılsız kişi, herhangi bir şekilde maddi varlık elde ettiğinde malının kıymetini bilemez ve değerlendiremez. Sahip olduklarını boşa harcayıp heba eder.
Gâh: Bazen, kimi vakit, bazı bazı.


Abdalın karnı doyunca gözü pabucundadır
Çıkarlarını ön planda tutan kişilerin dostlukları ve arkadaşlıkları o kişiden umdukları şeyi elde edene kadardır, işleri biter bitmez onları bir daha arayıp sormazlar. Bu durum bir Tanrı misafiri olarak bir evde yemek yiyen gezginci dervişin yoluna devam etmek istemesine benzer. O da, devamlı gezdiği için, bir uğradığı yere bir daha uğrayamaz ve görüşme orada biter.

Abdal ile ilgili Atasözleri Açıklaması ve Anlamı 1


Abdal abdalın ne umduğunu, ne bulduğunu ister.
Abdal demek, gezgin ve dilenci kişi demektir. Abdalların hayat şartları zordur, bir ömür oradan oraya geçimlerini sağlamak için gezinirler, diğer abdalların da kendilerinden önce gelip bir şeyler elde etmesini, edinmesini istemezler. Çünkü ona sunulan şeylerin kendisine verilebileceğini düşünür. Benzer biçimde hayatta olgunluğa erişmiş kişiler kendi rızkına razı olurken, sosyal seviyesi eşit birçok insan birbirlerini çekemezler.


Abdal ata binmiş bey oldum sanır.
Görgüsüz yahut eğitimsiz bir kişinin tesadüfen layığı olmayan bir konuma gelmesi ve bu mevkiyi böbürlenerek, haksızca kendine reva görmesi anlamına gelir.


Abdal düğünden, çocuk oyundan usanmaz.
1. Bir kimse sevdiği işi tekrar tekrar üşenmeden ve uzun süre yapmaktan bıkmaz.
2. Kimi insanlar yaptıkları işten zevk duyarlar ve onu bırakmak istemezler; bu işi sürekli olarak, tekrar tekrar yapmaktan da hiç bıkkınlık duymazlar.

Abdal ile ilgili Atasözleri Açıklaması ve Anlamı 1


Abdala “kar yağıyor” demişler, “titremeye hazırım” demiş.
Varlık ve bolluk içinde yaşayanlar için bir sıkıntı konusu olan durum, yoksulluk ve sıkıntı içinde yaşamakta olan kişi için kaygı verecek bir şey değildir. Yoksulluk ve sıkıntı içinde yaşayıp eziyet çekmekte olan kimseler, karşılaşacakları zor şartlardan endişe duymazlar. Çünkü onlar bu şekilde zorluklarla yaşamaya alışıktırlar.


Abdalın arkadaşlığı yol görününceye kadardır.
Çıkarı dolayısıyla size yakınlık gösteren kişi, çıkarı söz konusu olduğu sürece dost görünür. İşini yürütecek başka yollar bulunca sizinle ilgisini keser.

https://tr.wikiquote.org/w/index.php?search=abdal&title=%C3%96zel%3AAra&go=Git&ns0=1

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments