Mal ile ilgili Atasözleri Açıklaması ve Anlamı

Mal ile ilgili Atasözleri Açıklaması ve Anlamı

İçindekiler

Mal adama hem dost, hem düşmandır.
Zenginlik yani mal insanı rahat ve huzurlu yaşattığı için dosttur. Aynı zamanda, zengin olmanın getirdiği tehditlerden dolayı düşmanıdır. Mal, insanın yoldan çıkmasına da neden olur.

Mal canı kazanmaz, can malı kazanır.
İnsanlar fazla kazanacağım diyerek sağlıklarını tehlikeye atmamalıdırlar. Yaşamanın amacını mal mülk edinmek diye görenler yanlış davranmaktadırlar. Mal, mülk ve para, iyi yaşamak için sadece birer araçtır. Kişi sağlıklı olursa mal kazanması mümkündür. Ama sağlığını kaybederse mal da kazanamaz olur.

Mal istersen bedeninden, evlat istersen belinden.
İnsanın gerçek malı, mülkü ana babadan kalan miras değil, kendi çabası ve çalışması ile elde ettiği şeylerdir. Çalışmak, emek ve çaba sarf etmek vücutla olur. Kişinin gerçek evladı da kendisi canından, kanından olan çocuktur. Üvey evlat, öz çocuğunun yerini tutamaz.

Mal malamatı örter.
Bir insanın zenginliği, o kişinin kusurlarını ve ayıplarını örter.
* malamat : Utanç verici durum, rezalet.

Malı mala canı cana ölçmeli.
Malımız ve canımız bizim için ne değerde ise başkalarının da kendileri için o değerdedir. Öyleyse bizim malımıza ve canımıza gelmesini istemediğimiz bir zararın başkasının malına ve canına gelmesini nasıl hoş görebilir, buna nasıl izin verebiliriz?

Malı ongun olanın adı angın olur.
Malı çok olanı, varlıklı olanı herkes tanır. Adı her yerde anılır.

Malın iyisi boğazdan geçer.
Yokluk içinde olan kimsenin harcayacak parası, malı yoktur. İnsan malını yiyemedikten sonra o mal bir işe yaramaz, Onun yoksuldan bir farkı yoktur. Malın işe yarayabilmesi, ancak sahibinin malını harcayabilmesi, yiyebilmesiyle mümkündür.

Malını yemesini bilmeyen zengin her gün züğürttür.
Züğürt kimse parası ve imkanı olmadığı için zorluk içindedir, mecburen sıkıntı yaşar. Parası olduğu halde cimrilikten ve eli sıkılıktan dolayı yiyemeyen kimseler ise paraları olduğu halde bu yokluğu çekenlerdir. Zenginlikten yararlanılmadığı sürece, zenginliğin bir anlamı olmaz.

Mal melameti örter.
Zengin ve varlıklı olmak, insanların kusurlarını görmezden gelmelerine yardımcı olur.
Melamet: Ayıplanmaya yol açan sevda

Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Bahriye
Ziyaretçi
Bahriye
3 yıl önce

Çok güzel

admin
Yönetici
3 yıl önce
Reply to  Bahriye

Teşekkürler. ?