Anneler Günü’nün Ortaya Çıkış Hikayesi 1

Anneler Günü nasıl ortaya çıktı? Anneler Günü’nün hikayesi nedir? Anna Jarvis kimdir? İşte resmi olarak 1914’ten beri her Mayıs ayının ikinci haftası kutlanan Anneler Günü’nün ortaya çıkış öyküsü.

İçindekiler

Batı virginialı öğretmen Anna Jarvis, 9 mayıs 1905’te annesini kaybetti ve bundan iki sene sonraki ölüm yıldönümünde evine çağırdığı arkadaşlarına her yıl Anneler Günü adı altında bir kutlama yapılmasını önerdi. Bu zaten annesinin de sağlığında sık sık bahsettiği, kızına aşıladığı bir ukdeydi. Anna bu uğurda çalıştı, çabaladı ve ilk anneler günü 10 mayıs 1908‘de annesinin yirmi yıl ders verdiği Grafton’daki andrews Metodist Pazar Okulu’nda 407 çocuk ve annelerinin katılımıyla kutlandı. Anna, vaazdan sonra tüm çocuklara annesinin en sevdiği çiçek olan karanfillerden hediye etti.

Anneler Günü'nün Ortaya Çıkış Hikayesi 1

Bu öneri temsilciler meclisi tarafından hemen benimsense de senato, böyle gidersek babalar günü, dayılar günü, hala kızları günü de çıkar başımıza gerekçesiyle geri çevirdi kararı. Anna tabii ki böyle şeylerden yılacak yaratılışta bir insan değildi. Kendini buna adadı; mektup kampanyası başlattı, politikacılara, iş adamlarına, medyanın önde gelenlerine, kime yazabiliyorsa ona yazdı, çağrıda bulundu senelerce. zaten ülkede de kutlamalar iyice yaygınlaşmıştı, hisli bir insan olan Başkan Woodrow Wilson, 1914’te Mayıs’ın ikinci pazar’ını Anneler Günü ilan etti.

Türkiye’de ise ilk olarak 1955 yılında Kadınlar Serneği aracılığıyla kutlandı Anneler Günü ve bugünlere kadar geldi.

Anneler Günü’nün Ortaya Çıkış Hikayesi

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments