Para ile ilgili Atasözleri Açıklaması 1

Para ile ilgili Atasözleri

İçindekiler

Para isteme benden, buz gibi soğurum senden.
İnsan, kendisinden para isteyene karşı pek dostça davranmaz. Ondan uzak durmaya çalışır. Para

Para ile ilgili Atasözleri


Paran ucuz olursa sen pahalı olursun.
Maddi durumu iyi, parayı araç olarak gören, cömert, çok alışveriş yapan, bol bahşiş veren kişi, parasından yararlananlardan büyük saygı görür. Para ile ilgili Sözler


Para ile imanın kimde olduğu bilinmez.
İman her şeyden önce içsel, yani kalbî bir olaydır. İnsanların imanlarını sözle dile getirmeleri mümkünse de, bunu çıkar için yapıyor olabilirler. Dolayısıyla gerçekten kimin iman ettiğini bilmemiz imkânsızdır. Para için de aynı şey söz konusudur. Kimse kolay kolay parasının olduğunu söylemez, gizleme yoluna gider. Kimi cimri olan ve yoksul bir hayat yaşayan insanların çok zengin, kimi cömert ve eli açık insanların da parasız olduğu çok görülmüştür. Bu bakımdan para ile imanın kimde olduğu pek bilinmez. Para ile ilgili atasözü ve deyim

Para ile ilgili Atasözleri


Para parayı çeker.
Para kazanmanın yolu çok çalışmaktan geçer. Ancak elde para bulunursa onunla yeni paralar kazanılır. Bilinen o ki, pek çok işte sermaye şarttır. Sermayen ne kadar çoksa, o kadar büyük iş yapar ve o kadar da çok kazanırsın.


Paranın gittiğine bakma, işinin bittiğine bak.
İnsan, yapmak istediği iş için para harcamalıdır. Bu amaçla harcadığı paraya acımamalıdır. Çünkü para, istenilen işi yapmak, yararlanmak içindir. Eğer işini görmüşse, insan harcadığı paraya önem vermemelidir.


Paran çoksa kefil ol, işin yoksa şahit ol.
Dertsiz başını derde sokmak istiyorsan, tanık ya da kefil olabilirsin. Tanık, sık sık mahkemeye çağrılır, işinden gücünden kalır. Kefil ise gerçek borçlu borcunu ödemediği zaman bu parayı ödemek zorunda kalır. Onun için tanıklık, boş oturan kimselerin, kefillik, parası çok kimselerin işidir. Zorunluluk olmadıkça şahitlikten ve kefillikten kaçınmak en doğru yoldur.
* kefil : Bir kimsenin borcunu ödemeyi kabul eden kimse.


Para insana dil, elbise insana yol öğretir.
Para ile ilgili Atasözleri 1. Toplumda beceriksiz, işe yaramaz gibi görünen kişiler ellerine maddi imkan geçtiğinde bunu zekice ve doğru bir şekilde değerlendirip kazançlarına kazanç katarlar. Maddi gücü iyi olan kişilerde toplumda sözü geçen kişiler haline gelir ve söyledikleri dikkate alınır, itibarı artar. Eski kıyafetleri ile kenardan köşeden sıkıla sıkıla yürüyenler de güzel kıyafetler edindiklerinde, meydanlarda daha bir havalı ve endamlı şekilde yürürler.
2. Sahip olduğunuz maddi varlıklar ve bulunduğunuz makamlar toplumdaki konumunuzu belirler, zengin kişiler her konuda daha rahat hareket ederler, sıkıntısız yaşarlar.


Parasız pazara, kefensiz mezara gidilmez.
Her işin bir kuralı, yöntemi vardır. Yapmak istediğiniz işi gerçekleştirmek için gerekli hazırlıkları yapmış olmanız gerekir.benden buz gibi soğurum


Paraya nereye gidiyorsun demişler, çoğun olduğu yere demiş.
Az, her zaman çoğa uyar, ya da onun emrine girer. Büyük sermaye, küçük sermayeye, zayıf olana iş bırakmaz, azınlık, çoğunluğa boyun eğer.


Parası ucuz olanın kendisi kıymetli olur.
Bazı insanlar paralarına ve varlıklarına çok değer vermezler, böyle insanlar parasını esirgemez. Eli açık, cömert kimseye herkes çok sevgi ve saygı gösterir. Para ile ilgili Atasözleri


Param seni vereyim de mi düşman olayım, vermeyeyim de mi düşman olayım?
Borç isteyen kişiye para verilmezse, borç isteyen kişi darılır. Verilse, para ne zaman gelir belli değil, o zaman veren üzülür. İşte bu nedenlerden dolayı bor çalacak kişi güvenilir biri değilse paranızı vermeden, o kişiyle dargın olmak daha iyidir. Çünkü en azından paranız veya malınız elinizde kalacaktır.


Paranın yüzü sıcaktır.
Para çekicidir ve öyle kolayca geri çevrilemez. Çünkü paranın gücü, pek çok maddi sorunu halleder. Bu sebeple insanlar parayı görünce gevşer, ona kavuşma isteği duyar, kendisinden istenen işi de kolayca yapma eğilimi gösterir.


Parayı domuzun boynuna takmışlar da Domuz Ağa! diye çağırmışlar.
Para, pul karakter bakımından beş para etmez kişilere bile itibar kazandırır.


Para dediğin el kiri.
İnsanlar bütün ömürlerini paraya bağlamamalıdırlar. Paraya önem vermemek gerekir. Para harcamak, güzel yaşamak için bir araçtır. Para elde kalmaz, harcanır. Harcanırsa işe yarar. Biriktirilip, yığın yapılsa bir işe yaramaz.


Parayı veren düdüğü çalar. Para ile ilgili Atasözleri
Para harcayan kimse istediğini elde edebilir. İş yapabilir, yaptırabilir; satın alabilir, aldırabilir; hemen her istediği maddî şeye kavuşması mümkündür.

Para ile ilgili Atasözleri


Parayı zaptetmek deliyi zaptetmekten zor.
Parasını elde tutmayı bilmek, tutumlu olmak her insanın yapacağı bir iş değildir. Bunu yapmak çok zordur.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Para

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments