Misafir ile ilgili Atasözleri – Açıklaması ve Anlamı

Misafirin yüzsüzü sahibini ağırlar.
Konuk, ev sahibi tarafından ağırlanır. Ancak utanmaz konuk, ev sahibine ne yapılacağını göstererek ağırlama işini üstlenir.


Misafirin umduğu ev sahibine iki övün olur.
Bir yere misafir olan kişi, ev sahibinin kendisine özel olarak yapılmış çok güzel şeyler ikram edeceğini düşünebilir. Ancak umduğuna kavuşamaz; çünkü ev sahibi, evde ne varsa onu ikram eder. Bu bakımdan özel yiyeceklerle ağırlanacağını düşünmemelidir. Bazen elimize geçenler beklentilerimizin altında kalabilir.


Misafir misafiri istemez , ev sahibi ikisini de.
Misafir, gittiği yere başka bir misafirin gelmesini istemez. Gönlü ister ki bütün ağırlamalar, ikramlar kendisine yapılsın. Ev sahibi ise her misafire ayrı ayrı hizmet etmek zorunda kalır. Bazen hiç misafir gelmese de rahatım bozulmasa diye düşünür.


Misafir on kısmetle gelir; birini yer, dokuzunu bırakır.
İnanışa göre Allah, konuğu kısmetiyle gönderir. Allah, konuk ağırlıyor diye ev sahibine konuğun yediğinden kat kat fazlasını verir. Bu bakımdan konuk, ev sahibine yük olmaz.


Misafir kısmeti ile gelir.
İnançlarımız ve geleneklerimiz, yoldan gelene, yolcuya, konuğa gerekli ilgiyi göstermeyi ve ikramda bulunmayı emreder. Bu bakımdan evimizi konuğa açmalı, onu başımıza gelmiş bir külfet gibi görmemeliyiz. Eğer inançlarımızın buyurduğu gibi davranırsak misafiri ağırlamakta güçlük çekmeyiz, evimize bereket dolar. Çünkü ikram edene, sakınmadan verene, Yüce Allah misliyle verir. Dolayısıyla misafir kısmetini de getirmiş olur.


Misafir umduğunu değil bulduğunu yer.
Bir yere konuk olan, ev sahibinin kendisine özel olarak yapılmış çok güzel şeyler ikram edeceğini düşünebilir. Ancak umduğuna kavuşamaz; çünkü ev sahibi, evde ne varsa onu ikram eder. Bu bakımdan özel yiyeceklerle ağırlanacağını düşünmemelidir. Bazen elimize geçenler beklentilerimizin altında kalabilir.


Misafir üç gün misafirdir.
Geleneğimiz bir yerde haddinden fazla kalınmasını ve ev sahibine fazla sıkıntı verilmesini hoş görmez. Konuğun bir evde kalmasını üç günle sınırlar. Üç günden fazlası ev sahibini sıkıntıya soktuğu gibi, misafiri de zor durumda bırakır. Bu bakımdan, konuk, ev sahibinin durumunu anlamak ve üç günden sonra o yerden ayrılıp ev sahibini rahatlatmalıdır. Unutulmamalı ki suratlarının asılmasına sebep olduğumuz insanların yanına bir daha zor gideriz.


Misafir ev sahibinin kuzusudur.
Bir eve gelen misafir, ev sahibinin programına göre hareket etmek zorundadır. Çünkü yemek, içmek, gezmek, yatmak vb. eylemler ev sahibinin isteğine göre gerçekleşir.

4.6 5 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
7 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kekeli bebe
Ziyaretçi
6 ay önce

Güzel(◍•ᴗ•◍)

Kekeli bebe
Ziyaretçi
6 ay önce

Muhtesem

Kekeli bebe
Ziyaretçi
6 ay önce

Kısa olsaydı daha iyi olurdu

admin
Ziyaretçi
6 ay önce
Reply to  Kekeli bebe

Ne gibi kisa

Kekeli bebe
Ziyaretçi
6 ay önce

Çok begendim

Kekeli bebe
Ziyaretçi
6 ay önce

Harika!

HAMZA TAMDEMİR
Ziyaretçi
HAMZA TAMDEMİR
6 ay önce

Bana çok yardımcı oldu çok teşekkür ederim

7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x